תרבות ופנאי

שתי תערוכות ראשונות בגלריה לאמנות החדשה באחד העם

תרבות ופנאי31 בינואר 2021    2 דקות
0

הגלריה הממוקמת בכניסה לפקולטה  לאמנויות סמינר הקיבוצים שעברה לשכון בתל אביב, ותתייחס בין השאר למיקומה בלב האורבני, אל מול הרחוב בו חולף בכל יום קהל מגוון מקומי ותיירותי

שתי תערוכות ראשונות בגלריה לאמנות החדשה באחד העם
מתוך עבודתו של ליאור תמים | צילום: יח"צ

גלריית "אחד העם 9"  באוצרותה של דרורית גור אריה, פותחת את שעריה עם שתי תערוכות קבוצתיות חדשות: התערוכה "בלקוני" המוצגת כפרויקט על חלונות הראווה של הפקולטה לאמנות מציגה אמנים ישראליים ובינלאומיים; והתערוכה "הפרעת תקשורת" בהשתתפותם של רן סלווין, שרון בלבן, שחר מרקוס וליאור תמים.

התערוכות יעסקו בשפה, ובהפרעה תקשורתית ולשונית על רקע משבר הקורונה, בו התמוטט הסדר הישן. העבודות יציגו את היחסים המשתנים בין קול ותמונה, סאונד ודימוי, זמן ומרחב.

הפרעת תקשורת

התערוכה מציגה ביטויים שונים ומחוות של אי-סדר, שיבוש ומִשבר של תבניות שפה בהקשר לתמונה, קול, זמן ומרחב, ומהדהדת לתקופה העכשווית שבה הסתגרות וריחוק חברתי לצד הנוכחות חסרת התקדים של המרחב הווירטואלי הם חלק נכבד מחיינו. חיתוכים שונים של מנעד קולי, חלקי דיבור ושברי דימוי חוזרים כביטוי לזיכרון אישי וקולקטיבי שנמחקו, וכן שכבות של מרחבים שונים וזמנים הקורסים זה לתוך זה וזה לצד זה ומייצרים כאוס במציאות.

שדר /  Transmission

השנה האחרונה הייתה הפסקה מזרם החיים השוטף ולוותה בחוויות של הסתגרות ועצירה, ריחוק חברתי והתנהלות שבעיקרה נעשתה במרחב הווירטואלי. מהלך זה העלה בקרב אמנים ויוצרים תגובות שונות. חלקם ראו בו עת להתכנסות והתחפרות תודעתית אל אינקובטור של שקט והאטה; אחרים חשו את החוץ כרעש מאיים וגועש, נחשול משתק ופעולה של שיבוש והפרעה לסדר. התקופה, שרבים רואים בה כ"מוזרה" וחריגה, מעלה תהיות גם על עתידם של האמנות, התרבות, היצירה והקהל ומצריכה מחשבה על מוסדות התרבות והמוזיאונים, על הנגשה של חומר אמנותי ועל שימור חוויית הצפייה והצופה.

שאלות בקשר למרחב הפנימי, החיצוני, הפוליטי, הגלובלי, המקומי, הכלכלי-חברתי והאנושי עומדות בבסיס פרויקט ניסיוני של רשת האוצרים החדשה בלקוני, המציעה מחשבה ותגובה אמנותיות באופן המבקש לעקוף את השיח השגור על נגיף קורונה והשלכותיו.

התערוכה מבקשת להגיב למצב ולהציע פענוח, קוד, תמה ומילון מונחים בקשר לשדר ולהפרעה תקשורתית ולשונית, או כהיפוכו – מודל של חיבור ודרכי תקשורת. הפרויקט מציג יחסים משתנים בין קול ותמונה, סאונד ודימוי, רעש לסוגיו ודימוייו החזותיים. ניכרים בו היבטים של שיבושי לשון וחיתוכי דיבור, סילוק הלשון מהיצירה האמנותית הקולית או השפתית, אולי ברוח מניפסט הדאדא של טריסטן צארא (1918), אולם הפעם על רקע אירוע טראומטי ועכשווי כלל-עולמי.

משתתפים: דיויד בלור, גיא גולדשטיין, ז'וזף דדון, נורמה דרימר, סלין ב' לה טריה,  אנדריי ליבאל, פול מלון, בריאן מק'לייב, ג'ני מרקתו, אלכסנדרה טורס נובואה, אביעד סינמנס ודור זליכה לוי, רן סלווין, ניקולה ריי, דפנה שלום

גלריה "אחד העם 9" – רחוב אחד העם 9 , תל אביב

פתיחה: 9.2.2021, בשעה 19:00

נעילה: 8.3.21

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

סל תרבות | סמינר הקיבוצים: תערוכת בוגרים...

הפקולטה לאמנויות של סמינר הקיבוצים משיקה את תערוכת הסיום של בוגרי בית הספר לעיצוב ובית הספר לאמנות במשכנה החדש בתל...

תרבות ופנאי27 ביולי 2021    דקה אחת
0

סל תרבות | מתבונן מהצד

הערב (חמישי) תיפתח תערוכת יחיד לאמן אורן זיידנר. בסדרת העבודות המוצגות בתערוכה בוחן ומתעד האמן את החברה על גווניה השונים....

תרבות ופנאי27 ביולי 2021    דקה אחת

כתיבת תגובה