תרבות ופנאי

סל תרבות – מאמץ כניעה

תרבות ופנאי24 בדצמבר 2020    דקה אחת
0
סל תרבות – מאמץ כניעה
מתוך עבודותיה של אפרת אייל
בית בנימיני מציג בימים אלה שלוש תערוכות חדשות. אחת מהן היא "מאמץ כניעה", של האמנית אפרת אייל. במבט ראשון גוף העבודות החדש שמציגה אייל נראה כמו מפגן כוח, שבמרכזו דימויים של עורות חיה, צייד וקורבן. לכאורה, ביטויים של מטרה ברורה, של פושט ונפשט, אך מבט קרוב ובוחן מגלה עולם מורכב.
"בתהליך העבודה הנוכחי אני בוחרת במודע לעבוד ללא מטרה מוגדרת. אין איזו עבודה סופית שאני מכוונת אליה. אני עובדת ללא תכנון, ובדרך כלל העבודות נבנות ומתפרקות כמה פעמים עד למשהו שמרגיש נכון", היא מתארת את עבודתה.
מהלכים חוזרים ונשנים של חיבור ופירוק, חציה, פרישה והשטחה, הדבקה וקריעה, יכולים להתרחש במספר מעגלים בעבודה אחת. המהלך יכול לנוע קדימה ואחורה בשלבים המקובלים של תהליך היצירה בחומר הקרמי, ולשלב בתוכו חקירה של חומרים נוספים. התוצאה המוצגת היא רגע בתוך גלגול החופן בחובו את אופן החשיבה והפעולה של אייל בסטודיו. לעתים היא מינימליסטית ותכלול חומר אחד, למשל בד טול, הטעון משמעות נשית, המתוח כעור חיה ומבטא פעולה גברית; ולעתים תהיה מורכבת מפרטים ומהלכים רבים, למשל  "עורות חיה" קרמיים, לבן ושחור. עיקרון החיבוריות בין מרכיבים שונים נוכח ובולט בעבודותיה של אייל, והוא לב העניין הצורני והרעיוני.
בית בנימיני – המרכז לקרמיקה עכשווית – העמל 17, תל אביב
נעילה: 6.2.21

 

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

אופטימיות בימי קורונה

השנה החולפת השאירה אצל כולנו טעם רע וחששות מהעתיד לבוא. השגרה שהשתנתה, הסגרים והישיבה במשך שעות מול מהדורות החדשות, לא...

תרבות ופנאי5 בינואר 2021    דקה אחת
0

חדש על המדף: ספרים

אהבה במזל טלה בעזרת סיפורי אהבה החבויים במגירות זה שלושים שנה, מכתבי אהבה מהבוידם ותיעוד מדויק של השנתיים האחרונות, עד...

תרבות ופנאי24 בדצמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה