תרבות ופנאי

רקוויאם לחרסה

תרבות ופנאי14 במרץ 2020    דקה אחת
0
רקוויאם לחרסה
עבודה: נחמיה עזז | צילום: שי בן אפרים

 

במאי 2019 נסגר מפעל חרסה, ופס הייצור שלו עבר באופן סופי לטורקיה. זהו למעשה המסמר האחרון של תהליך שהחל בשנות ה-90 של המאה הקודמת, אז נסגרו זה אחר זה מפעלי הקרמיקה לפיד ונעמן. התערוכה היא מעין מחווה לתעשייה שלמה – תעשייה יוצרת תרבות – שפעלה בישראל ומנתה בתחום הקרמיקה משנות ה-50 עד לשנות ה-70 של המאה הקודמת כ-15 מפעלים שונים. מפעלי קרמיקה הוקמו מתוך מודעות כי הם הכרחיים להבניית הזהות המקומית, ותוצרתם נתפסה כמשקפת את התרבות. בהמשך עקב הגלובליזציה וסיבות נוספות – נסגרו. תוצרי תעשיית הקרמיקה הישראלית פיתחו שפה ייחודית משלהם, שהתבססה לרוב על הפניית עורף לעידון האירופי.
מפעל חרסה היווה דוגמה ייחודית ומעניינת מאוד לקשר שבין פס ייצור המוני לבין יצירות אמנותיות, שנעשו במקביל ב"מחלקה לקרמיקה אמנותית" של המפעל.
בתערוכה מוצגות עבודות קרמיקה של נחמיה עזז ופנינה זמיר עמיר מאוסף אבי הדר, לצד מיצב של כלים סניטריים שנעשה על ידי עומרי פישר (מעצב תעשייתי) ובר מוסן לוי (אדריכלית).
בית בנימיני – העמל 17, תל אביב. עד 2.5

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

אומנות בצל קורונה: תערוכות וירטואליות של אמנים...

הגלריה הקהילתית יוניטי- ארט, הממוקמת ביפו, החליטה בשל הקורונה להמשיך ולערוך גם במהלך חודשי אוקטובר – נובמבר 2020 תערוכות וירטואליות...

תרבות ופנאי19 באוקטובר 2020    דקה אחת
0

בעומק פני השטח

בעבודות המוצגות בתערוכה מבקשת האומנית מעין בן יונה להשליט סדר מחדש בעולם העיטורים שבמסגרתו היא עובדת בשנים האחרונות, ולבדוק מה...

תרבות ופנאי16 בספטמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה