תרבות ופנאי

בשבילם

תרבות ופנאי8 במאי 2019    6 דקות
0

דווקא כשהעצב יתחלף בשמחה וייכנס יום העצמאות, זה הזמן לנסוע אל המצפים ואתרי ההנצחה לזכר חללי מערכות ישראל. להלן רשימה (חלקית) של נקודות מורשת כאלה, מצפון ועד דרום

בשבילם
שאר יישוב

מדינתנו הקטנטונת חוגגת 71 שנים להיווסדה. כמו בכל שנה, רבים יתמסרו לספורט הלאומי וינפנפו באחד מהפארקים העמוסים, אך אחרים ינצלו את ההזדמנות להשתתפות בפעילויות החלוציות הייחודיות שייערכו במהלך היום בגנים הלאומיים, אתרי המורשת והמוזיאונים. אבל יום העצמאות מספק גם הזדמנות נפלאה להתעמק בהיסטוריה ובמורשת הקרב שכל כך מאפיינת את ארצנו הצעירה. לטעמי, הדרך הנכונה לעשות זאת היא באמצעות טיול בטבע ועל הדרך באתרי הנצחה ובמצפים שמספרים את סיפורו העצוב אך מלא התקווה של עם ישראל בעת החדשה. הנה כמה הצעות לסיורים קצרים שכאלה.

אנדרטת אסון המסוקים

73 חיילים נפלו באסון המסוקים, שזעזע את המדינה בחורף 1997. לזכרם הוקם אתר הנצחה מרשים בסמוך לבית העלמין של קיבוץ דפנה. האנדרטה מורכבת מ־73 סלעים שמקיפים בריכת מים. למעשה, האתר מחולק לשני חלקים: אחד ותיק, והשני שנוסף בשלב מאוחר יותר. בחלק "המקורי" (הראשוני) תמצאו עץ עתיק שנושק למימי נחל הדן השוצפים, כשעל ענפיו חלוקי נחל שעליהם חרוטים שמות ההרוגים באסון. זאת למעשה פינה קסומה המאפשרת למבקרים לעצור לרגע, להקשיב לקולות הטבע ולהתחבר למי שכבר לא איתנו. אחרי עצירה ליד העץ תוכלו לצאת עם השביל שמוביל לאנדרטת האבן. האתר כולו בנוי בצורת מסוק, ובראשיתו סלע שעליו כתובים שמות הנופלים ותיאור האסון. מהסלע יוצאת תעלת מים שמסתיימת בבריכה עגולה מאבן בזלת שחורה.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 99. כ־500 מטר אחרי שתעברו את הפנייה לכביש 918, יש לפנות ימינה לדרך המשולטת שמובילה לאנדרטה.

צוק מנרה: מצפור אמיר

צוק מנרה, חלק מרכס הרי נפתלי, אולי מוכר למשפחות רבות בשל הפארק האתגרי, אך יותר מכל הוא מקום שמשלב בין טבע ומורשת. בצוק הצופה אל נופי הגולן והחרמון תמצאו את מצפור אמיר קרא, שנפל במהלך הקרב על מוצב דלעת שבלבנון בשנת 1995. המצפור הוקם על ידי בני משפחתו של אמיר, אשר חיפשו מקום שליו, שיצליח להעביר ולו במעט את אישיותו של אמיר.
תוכלו להגיע אל המצפור עם רכבים או באמצעות הרכבל שעולה מאתר צוק מנרה. מתחנת הרכבל העליון ישנם שלושה מסלולי הליכה שהוכשרו על ידי קק"ל. אחד מהם הוא כאמור שביל המוביל אל המצפור ע"ש אמיר קרא ז"ל. חוץ מהליכה בחורש ובשבילים השקטים, תוכלו כמובן ליהנות מהתצפית הפנורמית להרי הגולן ועמק החולה.
איך מגיעים: נוסעים דרך כביש 886.

מטולה: מצפה דדו

בהר הצפייה במטולה, בגובה של 600 מטר מעל פני הים, תמצאו את מצפור דדו. המצפור הוקם לזכרו של רא"ל דוד אלעזר (דדו), מי שהיה הרמטכ"ל התשיעי של צה"ל. נקודת התצפית מהמצפור מספקת נקודת מבט מרהיבה אל נופי החרמון, אל עמק החולה ואפילו אל התל המקראי אבל בית מעכה שבאצבע הגליל. במצפור ישנם ספסלים ומסבירון המספר על האזור.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 90 עד מטולה. ממשיכים לטפס עם הכביש לכיוון הר צפייה וממשיכים לנסוע לפי השילוט.

מצפור עידו כהן
ביער חוף הכרמל, בצדו של שביל ישראל, מחכה לכם מצפור שליו הצופה אל מישור החוף, היישובים הקרובים, מבצר עתלית ואוניברסיטת חיפה. המצפור ניצב על צלע הר, לרגלי מגדל התצפית שבמצפה עופר. במצפור תמצאו עצי אורן תמירים, שולחנות פיקניק ואמפיתיאטרון קטן. המצפור הוקם לזכרו של עידו כהן, לוחם שייטת 13 שגדל לרגלי הכרמל. עידו, איש אשכולות נפטר מסרטן בגיל 43.
איך מגיעים: יער חוף הכרמל – נוסעים על כביש 4 ופונים מזרחה לכיוון מרכז מיר"ב. ממש לפני שער הכניסה למרכז יש לפנות שמאלה למצפה. לאחר שתשאירו את הרכבים ברחבת החניה, תוכלו לרדת למצפה בעקבות סימון שביל ישראל.

ניר עם: מצפור אסף סיבוני
במרחבים הירוקים שבצד קיבוץ ניר עם תמצאו מצפור מקסים המשקיף למאגר ניר עם. המצפור הוקם לזכרו של אסף סיבוני, יליד הקיבוץ שנפל באסון המסוקים. במתחם המצפור יש דגם מעץ ומתכת של חלילי רוח של רחל בן דוד. חלילי הרוח מנגנים צליל מהפנט

בהתאם לשינוי ברוחות. הדגם מורכב מ־20 חלילים, המסמלים את מספר שנות חייו של אסף. מעבר לקולות הנעימים והבריזה הקרירה, אפשר לעשות מהמצפור תצפית של 360 מעלות אל מאגר המים והשטחים הפתוחים של הקיבוצים, ובימים טובים גם אל עזה.
איך מגיעים: נוסעים על כביש 34. אחרי הכניסה לקיבוץ ניר עם פונים לכיוון המוזיאון ובעקבות השילוט למצפור.

בית חורון: בוסתן השמונה

בבוסתן השמונה תמצאו אתר הנצחה השוכן בלב בוסתן. האתר הוקם לזכר שמונה חללי צה"ל שנפלו במהלך מלחמת לבנון השנייה. הסיבה לבחירת מקום ייחודי זה להקמת האנדרטה היא שבין החללים נמצא אוהד קלאוזנר ז"ל, בן היישוב בית חורון. לזכרו הוקם גם מצפה אוהד שנמצא בסמוך. הבוסתן נמצא מול בסיס מג"ב "בית חורון", ומלבד אנדרטה מרשימה יש בו גם עצי פרי מטופחים ושולחנות פיקניק לרווחת המבקרים. זהו מקום מצוין לעצירה עבור מטיילים רבים באזור, שכן הבוסתן הוא נקודת מוצא ללא מעט טיולים. אחד מהם הוא סיור למצפה אוהד, שנמצא במרחק קילומטר וחצי משם. גם אם אין לכם זמן לטייל, כדאי להגיע אל המצפה ולא רק בשביל הנוף המרהיב של השפלה ועמק איילון.
איך מגיעים: כביש 443 (ירושלים מודיעין), בכניסה לבית חורון.

גבעת תום ותומר
עוד אתר ש"מנצל" את הטבע כדי למשוך מבקרים הוא גבעת תום ותומר. זהו גן בוטני שגם הוא הוקם לאחר אסון המסוקים. בגן מונצחים 73 הרוגי האסון, ביניהם תומר קידר, בן קיבוץ נגבה, ותום כיתאין, בן קיבוץ שובל, שעל שמם גם נקרא הגן. תום ותומר היו שני חברים שלמדו יחד בבית הספר צפית. הם התגייסו יחד לצבא ונספו יחד בתאונה הנוראית. הוריו של תומר החליטו להנציח את זכר הבנים על ידי הקמת הגן, שבו תמצאו בעיקר צמחי ארץ־ישראל, ולאורכו פזורים פסוקים מהמקורות, חידות קצרות וברקע נשמעים שירים עבריים. את הכניסה לגן לא תפספסו, כי את פניכם יקבל עמוד חשמל ענקי שעליו צייר האומן רפי פלד 73 יונים לבנות.
איך מגיעים: פונים דרומה (כביש 3) בצומת נגבה. קילומטר לפני קיבוץ נגבה פונים שמאלה לכיוון הגבעה.

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

מול מדרונות מטע

הערב (חמישי) תיפתח התערוכה "מול מדרונות מטע", של האמנית רוני וולדנברג. האמנית מציעה ציורי שמן של הטבע המשתנה. "מאז שאני...

תרבות ופנאי5 ביולי 2020    דקה אחת
0

יהודה עמיחי בבית ביאליק

הערב, חמישי 2.7, יתקיים אירוע חגיגי לכבוד המשורר יהודה עמיחי ולציון 20 שנה לפטירתו. עמיחי, מהיוצרים הבולטים בישראל - משורר,...

תרבות ופנאי5 ביולי 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה