תרבות ופנאי

עגנון מגיע לתל אביב

תרבות ופנאי26 בפברואר 2019    3 דקות
0
עגנון מגיע לתל אביב

"בן מלך נרדם" – מופע בעקבות סיפורי האהבה של עגנון – גרם לי להגיע לביקור במקום, וטוב שעשיתי את זה כי זכיתי בהצצה קסומה לעולמו של סופר גאון שהיה נכס למדינה שלנו. עד כמה ראו בו נכס לאומי אפשר ללמוד מהעובדה שליד הבית שלו הציבה העירייה שלט "נהג יקר, נא לנסוע בשקט", כי הסופר החשוב עסוק בכתיבת יצירתו.

בהצגה, שעיבד וביים אסף אופק, משחקים לנה פוגוסוב ואלי ריינמן. שני השחקנים ממחיזים רגעי אהבה ממיטב סיפוריו של עגנון: אהבת סופר צעיר לנערה יפואית ("גבעת החול"), אהבה רומנטית מסוכנת ("האדונית והרוכל"), קנאה ("הרופא וגרושתו), אהבה בין בעלי חיים לבני אדם ("תמול שלשום"), אהבת השפה העברית ועוד.

ההצגה מגיעה בסוף מרץ לתל אביב – סיבה טובה להיפגש עם הבמאי לשיחה.

"המופע לוקח את הטקסטים הידועים של עגנון, שעוסקים באהבה וביחסים, וממחיז אותם עבור קהלים שונים, בשפתו של עגנון, באופן חי, צעיר ובועט, כאילו הם נאמרים היום", אומר אופק.

ההצגה מגיעה לבתי ספר בכל רחבי הארץ במטרה לנקות את האבק מהספרים של עגנון ולגלות שהדברים שכתב על אהבה הם נועזים, מטלטלים ולפעמים גם בוטים.

"התלמידים לא מצפים לזה", אומר אופק. "הם חושבים שהם מגיעים להצגה ספרותית ומגלים תוך כדי שהטקסטים שהם קוראים עם המורה בכיתה, ושהרבה פעמים נשארים סתומים עבורם או משעממים, יכולים לקום לתחייה, לאתגר אותם, להביך אותם ולגעת בדברים שהכי כואבים להם כמו קנאה, תשוקה, תאווה ואובססיה".

לדבריו, השחקנים בהצגה לא מתחייבים לדמות אחת או לתפקיד אחד. "בכל פעם הם פותחים סיפור אחר של עגנון כדי לבחון את היחסים ביניהם. כל סיפור מציע זווית אחרת, אתגר אחר. הם נכנסים לתפקיד ואז יוצאים ממנו, מחליפים תפקידים, האישה מגלמת את תפקיד הגבר הקנאי והגבר מגלם את תפקיד האישה הכנועה".

ההצגה נוצרה לאחר שבבית עגנון הבינו כי קיימת כיום בעיה ללמד את עגנון. "השפה השתנתה", אומר אופק. "היכולת היום לפתוח ספר, לקלוט ולהבין מורכבויות של טקסט השתנתה".

אתה מדבר בעצם על האתגר הכי גדול של אנשי חינוך וספרות – כיצד לגרום לתלמידים לא רק לדעת, אלא לאהוב, להתחבר, אל אוצרות התרבות שלנו.

"נכון מאוד. במובן זה אפשר לומר שההצגה קוראת תגר על התפיסה שצריך לרדת אל בני הנוער כדי ללמד. נהפוך הוא, ההצגה מביאה את הטקסטים כמות שהם, בשפה הגבוהה בה נכתבו, מבלי להתחנף לתלמידים, מבלי להתנשא מעליהם".

מה המסר של ההצגה?

"שאין נמוך וגבוה. סיפור טוב, אם מקריאים אותו כמו שצריך, אמור לדבר לכל תלמיד ולכל אדם. ואכן, ההצגה מבקיעה אל לבבות רבים ולשמחתנו נוחלת הצלחה גם אצל צעירים ובני נוער. בבתי הספר הם ניגשים אל השחקנים בתום ההצגה ושואלים אותי 'איך הולך המשפט הזה… אני בן מלך נרדם שאהבתו'. הילדים מעתיקים את המלים הקסומות של עגנון לטלפונים הניידים. מבחינתי זו ההוכחה שעגנון הוא אל זמני".

עם כל הכישרון הגדול מסתבר שעגנון היה גם טיפוס לא פשוט. הוא לא ממש אהב לארח אנשים וכדי לחמוק מאירוח הוא דאג שלא יהיו כסאות בבית. אפילו הרב קוק הגיע אליו לבקר והרגיש לא בנוח בביקור, בסיומו אמרה לאשתו של הסופר: "עד שתיקנו כורסא נוספת לא אבוא לבקר שוב".

אם חשבתם שזה גרם לעגנון לשנות מדרכו – תחשבו שוב. האיש ידע מיהו ומהו והוא לא נתן לאף אחד לבלבל אותו. אפילו כשזכה בפרס נובל לספרות (הסופר הישראלי היחיד שזכה לכבוד הזה) הוא התעקש לנאום בעברית. אבא אבן ניסה להניא אותו מכך ואפילו כתב לו נאום שלם באנגלית. על כך הגיב עגנון במשפט הכי חזק שאפשר לדמיין: "כשאבא אבן יזכה בפרס נובל הוא יוכל לנאום באיזו שפה שירצה".

כדאי להתעדכן במועדי ההצגות בדף הפייסבוק של בית עגנון.

כתבות נוספות בתרבות ופנאי

0

תל אביב עיר בהפסקה

  הצלם והטייס התל אביבי אמיר חורודוב, מצלם את העיר בימי קורונה. כיצד נראית העיר הכי סואנת בארץ בימים בהם...

תרבות ופנאי23 באפריל 2020    דקה אחת
0

האיש שלא שרף את קפקא

פטר קליין חוקר את קורות חייו של הסופר הנערץ עליו, פרנץ קפקא. תוך כדי הוא מגלה שהסיפור הגדול הוא דווקא...

תרבות ופנאי30 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה