פוסטים

שבועת אמונים

פוסטים30 במאי 2019    2 דקות
0

יצחק אהרון

חג השבועות הוא אחד מהחגים המכוננים בתולדות העם היהודי, אשר מציין מאורע בעל חשיבות נדירה וחד-פעמי בהיסטוריה האנושית – מעמד הר סיני ומתן תורה לישראל.
טרם מתן תורה ההתייחסות המקראית לעם ישראל נעשית בצורת רבים, אך בהגיעם להר סיני הדברים נאמרים בגוף יחיד. מכאן משתמע כי כל הנוכחים היו בבחינת "כאיש אחד בלב אחד". זאת אומרת, במטרה משותפת ובאחדות כוללת. מעמד הר סיני סימן את לידתו, התמצקותו והתגבשותו של העם.

ככלה לקראת בעלה
הסיפור הקבלי של חג השבועות מופיע בזוהר במילים: "רבי שמעון בר יוחאי היה יושב ועוסק בתורה בלילה ההוא שבו הכלה, היא המלכות, מתחברת ומתקדשת לבעלה". כך פותח הזוהר את המאמר "לילה דכלא" (ליל הכלה), שאותו נוהגים לקרוא בליל שבועות. אם כן, מי היא הכלה? מדוע נקראת מלכות? מי הוא בעלה? ובכן, הזוהר בשפתו הרבגונית והאומנותית מלמד כי בליל שבועות האדם נמצא בתחושת חיסרון רוחני, כי החושך תמיד קודם לאור, וככזה אינו בר-מציאות העומדת בפני עצמה.
הכלה, רמז לכלל נשמות עם ישראל המתאחדות ומתקדשות בליל שבועות לקראת הבעל, הוא הבורא. זו התאספות כל הנשמות לכדי נשמה אחת כללית הנקראת "כלי", שדרכה ניתן לצקת את אורו של הבורא לתוך עם ישראל. חוכמת הקבלה מלמדת כי בשבועות השכינה במלוא הדרה מתגלה לעם ישראל במעמד הר סיני, מוקפת שיירת מלאכים יחד עם ישויות שמימיות שיש להן התלבשות גשמית, כמו לתורה ולכנסת ישראל, המבטאות את כריתת הברית הקדומה שנעשתה בזמן מתן תורה בין הבורא לעמו.
היהדות היא לא רק הדת, אלא גם זהות לאומית שורשית. להיות יהודי משמע להשתייך לעם נבדל בעל שפה, ארץ, היסטוריה, ערכי תרבות ומשימת חיים ייחודית. יתרה מכך, בחג השבועות מתגלה היחס לדת ולאלוקות לאו דווקא במובן הדתי-רוחני, אלא בהשקפת עולם חינוכית-ייחודית לחיים על כלל ההיבטים הגשמיים והרוחניים כאחד, כאלה העולים בקנה אחד עם הכתוב בתורה, ספר ההדרכה המשפיע ביותר על כלל האנושות.
תורת ישראל הגדירה בדיוק את היסודות המוסריים והחוקיים ואת רעיונות השלום, הצדק, הצדקה והאחריות החברתית, שאפשרו לעם ישראל להקים אומה נאמנה לאידיאלים רוחניים, אומה ששרדה אלפי שנים בפזורה ועדיין נאבקת על זכותה הלגיטימית להתקיים בארצה. ובעצם כל זה התחיל ביום בהיר אחד על אותו הר שם במדבר. שם צמח לו עם הנצח.

כתבות נוספות בפוסטים

0

תאונה בין רוכב אופנוע להולך רגל

הבוקר בשעה 09:35 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על תאונת דרכים בין אופנוע להולך רגל, ברחוב קינג...

פוסטים13 בינואר 2020    דקה אחת
0

עדכון: בוטול מרוץ רמת גן ע"ש מלמדוביץ

מרוץ רמת גן ע"ש מלמדוביץ לא יתקיים מחר, יום ו' (8.11) בשל עומס חום צפוי.

פוסטים7 בנובמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה