פוסטים

הבחירות של דור

פוסטים22 במרץ 2019    2 דקות
0
הבחירות של דור

בעוד כשבועיים וחצי יעמדו אזרחי ישראל (72 אחוז מסך בעלי זכות הצבעה לפי בחירות קודמות) מאחורי הפרגוד וייבחרו במפלגה אותה הם רואים כראויה ביותר לשרת את המדינה ואת האינטרסים שלהם. השבועות הללו שלפני בחירות תמיד מעוררות את מירב הדיון הפוליטי התוסס בעם. בתור אחד החייב להשמיע את קולו בכל שיח פוליטי אליו הוא נקלע, אני מוצא את עצמי כמעט בכל יום בוויכוח פוליטי כזה או אחר, ובכל דיון כזה ישנן תמיד שתי מילים החוזרות על עצמן, מילים המושרשות היטב בשיח הישראלי וחוצות את החברה הישראלית לשני מחנות, ימין ושמאל.
הקשר בין ההכללות אותן מייצגות המילים "שמאל" ו"ימין" מקרית למדי ומקורן בצרפת של המאה ה-18.

לאחר המהפכה הצרפתית דן הפרלמנט הצרפתי בדבר הדחת המלך וכינון רפובליקה. אנשי האצולה אשר נהנו משלטון המלך והיו בעד שימור השלטון המלוכני ישבו בצד ימין ומצד שמאל ישבו אנשי הבורגנות ומעמד הפועלים אשר צידדו בשינוי הסדר הקיים.
הימין והשמאל של המהפכה הצרפתית רחוקים מאלו של היום. עם השנים התאימה ישראל, בדומה לרוב מדינות העולם, את המושגים של ימין ושמאל לנושאים העומדים על סדר היום במטרה לקשור תפיסות מדיניות כלכליות וחברתיות גם אם אין ביניהם קשר של ממש. באופן אישי, אני משתדל כמה שפחות להשתמש במילים ימין ושמאל. הסלידה העיקרית שלי מן ההגדרות הללו נובעת בעיקר מהשיח הרדוד והזול שהן יוצרות. במקום שאנשים ידברו על הרעיונות הם מתחבאים מאחורי המילים ימין ושמאל ומטיחים אותן אחד בשני בלי לדבר תכלס על הנקודה. עוד חיסרון הוא המסגרת המחשבתית אשר הן יוצרות עבור אותם אנשים המכניסים עצמם אליה. אנשים הופכים להיות עבד של ההגדרה. כאילו זאת התורה שלפיה הם צריכים להתנהג וכשתהיה דילמה למולם הם ייפתחו כמו רובוטים את הספר ויצעקו מיד מה שמצווה עליהם לצעוק בלי להקדיש מחשבה אמיתית. השימוש בימין ושמאל משרת בעיקר את המפלגות הרוצות ליצור נאמנות כלפיהם עי פילוג העם למחנות וכדי לתייג בגסות כמה שיותר אזרחים תחת אותה הגדרה על מנת ליצוא מעיין אחדות רעיונית סביב מצביעים רבים. עם זאת נחמד לראות יותר ויותר ראשי מפלגות המצדדים בשיח פרגמטי ללא ההגדרות המיותרות והמשסעות הללו של ימין ושמאל, אם כי אולי הן פשוט אומרות זאת מתוך מניעים פוליטיים.

כתבות נוספות בפוסטים

0

תאונה בין רוכב אופנוע להולך רגל

הבוקר בשעה 09:35 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א במרחב דן על תאונת דרכים בין אופנוע להולך רגל, ברחוב קינג...

פוסטים13 בינואר 2020    דקה אחת
0

עדכון: בוטול מרוץ רמת גן ע"ש מלמדוביץ

מרוץ רמת גן ע"ש מלמדוביץ לא יתקיים מחר, יום ו' (8.11) בשל עומס חום צפוי.

פוסטים7 בנובמבר 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה